شب بعد از عمل بینی

شب بعد از عمل بینی را چگونه بگذرانیم ؟

هوشیاری و تنفس دهانی

وقتی اولین علائم خروج از بیهوشی در شما ظاهر می شود ، صدایی می شنوید که از شما می خواهد ، از دهان نفس بکشید ، بینی شما عمل شده و بسته است. لطفا از دهان نفس بکشید. سپس شما در حالی که کاملا بیدار و هوشیار هستید ، به بخش منتقل می شوید.

شب بعد از عمل بینی

اولین و مهم ترین اولویت خروج از اتاق عمل و دقایق اولیه در بخش بستری ، این است که بیمار بیدار و هوشیار باشد و از دهان تنفس کند.

خواب آلودگی زیاد و نداشتن هوشیاری کامل ، باعث می شود بیمار نفسش را حبس کند ، یا تلاش کند که از بینی نفس بکشد. این موضوع باعث مشکلات عدیده از جمله خونریزی بینی ، خواهد شد.

پرستاران بخش نیز همراه شما ، باید مراقبت دقیق بر این موضوع داشته باشند و مکررا با شما ، صحبت و به شما یادآوری کنند که با دهان باز ، نفس عادی داشته باشید.

وضعیت بدن روی تخت

وضعیت قرار گرفتن بدن بر روی تخت ، باید طوری باشد که سر و بالاتنه ، با زاویه ی 30 درجه شیب تخت ، رو به بالا باشند.

شب بعد از عمل بینی

خونریزی بعد عمل

در ساعات اولیه بلکه روز های اولیه پس از عمل ، خونریزی و خروج خونابه از جلوی بینی طبیعی است ، و غالبا نشان دهنده خونریزی شدید و غیر طبیعی نیست و این موضوع ، نباید شما را نگران کند.

میزان خونریزی معمولا با توجه به نوع عمل ، ویژگی های پوستی و مخاطی ، نوع بیهوشی و غیره از یک فرد تا فرد دیگر متفاوت است.

گاز جلوی بینی با نشت خون ، خونی و کثیف می شود ، که در بخش توسط پرستار و در منزل توسط همراه شما و یا خودتان ، باید عوض شود.

برای تعویض گاز جلوی بینی ، از نصف گاز استریل و چسب یک سانتی متری میکروپور ( مخصوص بینی ) ، استفاده کنید و روش تعویض آن را ، از دستیارانم یاد بگیرید. در شب بعد از عمل بینی ممکن است ، 5 الی 6 بار یا حتی بیشتر ، نیاز به تعویض گاز جلوی بینی باشد.

در مواردی که خونریزی قابل توجه و مکرر باشد ، قطره فنیل افرین بینی ( نیم درصد ) ، را بر روی مش های داخل بینی بچکانید. یعنی گاز جلوی بینی را موقتا بردارید ، در هر طرف بینی 4 قطره بچکانید و مجددا ، گاز را جلوی بینی بگذارید.

قطره فنیل افرین را می توانید صبح ، ظهر و شب بعد از عمل بینی ( سه نوبت در شبانه روز ) برای حداکثر 5 روز ، به کار ببرید.

شب بعد از عمل بینی

کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد ( یخ یا آب یخ ) بر روی گونه ها ، در روز اول پس از عمل ( به ویژه شب بعد از عمل بینی ) بسیار مهم است. می توانید از یخ خرد شده ( خیلی ریز شده ) ، در کیسه فریزر استفاده کنید و یک گاز خیس ، را روی گونه ها بگسترانید و هر نیم ساعت ، به مدت 5 دقیقه بر روی گونه های هر طرف بگذارید.

استفاده از کمپرس سرد ، را از دستیارانم در جلسات آموزشی قبل عمل یاد بگیرید. کمپرس سرد هرگز باعث سینوزیت و یا تشدید آن نمی شود.

شروع تغذیه

زمان شروع تغذیه را حسب دستور پزشک ، پرستار بخش به شما اعلام خواهد کرد. خودسرانه اقدام به هیچ کاری نکنید. معمولا 2 تا 3 ساعت پس از انتقال به بخش ، در صورتی که حالت تهوع نداشته باشید ، می توانید با استفاده از قاشق ، نوشیدن آبمیوه را شروع کنید.

آبمیوه ها بهتر است طبیعی باشند ، ترش نباشند و غلیظ هم نباشند. در صورت تحمل آب و آبمیوه و نداشتن تهوع ، بعد از یک ساعت خوردن کمپوت میوه را هم اضافه کنید. از نی برای نوشیدن استفاده نکنید.

پس از 7 تا 8 ساعت از عمل ، می توانید سوپ رقیق غیر چرب میل نمایید. از فردای عمل است که رژیم نرم مانند پوره جات ، سوپ غلیظ ، تخم مرغ پخته ، سیب زمینی پخته و اسموتی ها و میکس های محتوی شیر ، را می توانید شروع کنید.

تهوع و استفراغ

داشتن تهوع پس از بیهوشی طبیعی است ، اما باید کنترل شود ؛ زیرا استفراغ باعث خونریزی بینی و تشدید کبودی و تورم می شود. اگر تهوع دارید بلافاصله به پرستار بخش اطلاع دهید ، تا داروی مناسب را برایتان تزریق کنند.

شب بعد از عمل بینی

نحوه ی خواب و استراحت

سعی کنید در منزل از وضعیت نیم نشسته ، ( مثلا استفاده از 2 بالش یکی روی تشک و یکی زیر تشک ) ، مانند وضعیت شبیه تخت بیمارستانی ، استراحت کنید. استراحت پس از جراحی بینی مطلق نیست ؛ بلکه استراحت نسبی است. اتفاقا بیمار باید حتما به کمک همراه ، قدم بزند ؛ ولی به دلیل اینکه ضعف و بی حالی در یکی دو روز اول طبیعی است که وجود داشته باشد ، قدم زدن و یا رفتن به دستشویی ، باید به کمک همراه باشد.

مصرف داروها

داروهایی که برای شما تجویز شده ، را به دقت و طبق هماهنگی ها و آموزش های قبلی مصرف کنید. به خصوص ساعت دقیق مصرف در مورد آنتی بیوتیک ها ، را رعایت نمایید. این داروها مجموعه ای هستند که درد ، تورم ، کبودی و خونریزی بعد از عمل ، را کاهش می دهند.

درد

جراحی بینی ، یک عمل خیلی دردناک محسوب نمی شود. ولی درد متوسط تا خفیف و احساس فشار در بینی ، طبیعی است. برای تسکین درد ، قرص سرماخوردگی بالغین ، به شما داده شده که هر 8 ساعت باید 2 عدد میل نمایید. اگر کافی نبود ، می توانید قرص استامینوفن کدئین را هم هر 12 ساعت ، استفاده نمایید.

هرگز از مسکن های دیگر استفاده نکنید ؛ که ریسک تورم ، کبودی و خونریزی را افزایش می دهند.

جلوگیری از یبوست

یبوست مثل هر عاملی که با زور زدن همراه باشد ، ریسک خونریزی بینی را افزایش می دهد و باعث تشدید ، تورم و کبودی می شود. خود بیهوشی استعداد یبوست ایجاد می کند.

بنابراین آب کافی میل کنید و میوه هایی مثل هلو ، زردآلو و مانند آن ها و نیز سبزیجات مثل کاهو ، خیار و نیز استفاده از روغن زیتون ، جزو برنامه غذایی شما باشد.

مش ها

مش هایی که دکتر حسینی ، برای داخل بینی استفاده می کنند ، به روش خاص خودشان ، مش های کوچک و ظریفی است و به صورت تامپون سنگین نیست. پس باعث آزار و اذیت شما نیست و به راحتی و بدون هیچ گونه درد و خونریزی ، معمولا بین 1 تا 3 روز بعد از عمل برداشته می شوند. پس نگران آن ها نباشید.

مراقبت از بخیه ها

از همان روز اول ، تمیز بودن محل بخیه ها و استفاده درست از پمادها ، بسیار مهم است. دستورالعمل مراقبتی از بخیه ها به روش دکتر حسینی ، یک دستورالعمل دقیق و خاص است ، که پس از خارج سازی مش ها به شما آموزش داده می شود ، تا بهترین نتیجه با کمترین اسکار به دست آید.

ممنوعه های مهم

بدیهی است ، استعمال دخانیات و مشروبات الکلی ، در طول عمل شدیدا ممنوع است و باعث عوارض متعددی ، از جمله تشدید تورم ، کبودی ، خونریزی و اختلال در ترمیم می شود و با داروهای مصرفی ، تداخل دارد.

شب بعد از عمل بینی

مسواک زدن

با استفاده از مسواک نرم کودکان ، مشکلی ندارد و توصیه می شود.

استحمام

48 ساعت پس از عمل ، شما می توانید استحمام کنید ؛ به شرط اینکه به بینی شما آب نخورد و اسپلینت روی بینی ، خیس نشود. روش استحمام درست را دستیاران عزیز ، به شما آموزش می دهند.

لنزهای تماسی

استفاده از لنزهای تماسی پس از دو روز مجاز است.

عینک

معمولا ممنوع است ، مگر به روشی که روی بینی تکیه نداشته باشد و روش عینک زدن ، را هم از دستیارانم آموزش ببینید.

آینه و تلفن همراه را کنار بگذارید.

متاسفانه بعضی افراد ، هنوز حتی وقتی کاملا از بیهوشی خارج نشده اند ، سراغ آینه و موبایل را می گیرند !!
نتیجه نهایی عمل را ، باید یک سال بعد تماشا کنید. در زیر اسپلینت و مش ، جز بینی متورم و کبودی و خون ، چیزی دستگیر شما نخواهد شد. استفاده از موبایل باعث سردرد و گاهی استرس بیشتر ، خونریزی و افزایش تورم می شود.

در دسترس باشید.

بسیار حیاتی است که تعداد کافی شماره تلفن مطمئن ، از خودتان و خانواده در اختیار ما باشد و برعکس شما هم ، نحوه ی دسترسی مطمئن به روش های مختلف ، به تیم دکتر حسینی را بلد باشید. بدیهی است تماس های بیهوده و بزرگ کردن مسائل جزئی ، باعث اتلاف وقت است. ولی در موارد حاد و اورژانسی شما باید بتوانید ، با ما در تماس باشید و بتوانید به مرکزی که در آن تحت عمل جراحی قرار گرفته اید ، مراجعه کنید.

شب بعد از عمل بینی

ترخیص

زمان ترخیص به صورت تقریبی تعیین می شود ، و قابل تعیین دقیق نیست ؛ زیرا به شرایط بیمار بستگی دارد. معمولا سه ساعت پس از عمل ، اگر بیمار خوش حال باشد و تهوع و خونریزی نداشته باشد ، قادر به راه رفتن باشد ، ادرار کرده باشد و رژیم مایعات را به خوبی تحمل کرده باشد ، با اجازه پرستار مسئول بخش قابل ترخیص است.

آموزش شما عزیزان ، هدف ماست.

دکتر امراله حسینی

مرداد 1400

 

Call Now Button
Visit Us On Instagram